Engleski jezik u turizmu i ugostiteljstvu

Turizam i ugostiteljska industrija se često nazivaju “The pleasure industry” gde se profesionalna sfera delovanja prepliće sa uživanjem i gde je uspešna komunikacija jedan od glavnih faktora uspeha. Engleski je vodeći jezik ove industrije, naravno u internacionalnom kontekstu, i njegova upotreba reflektuje upravo one segmente na kojima se insistira: Pružanje visokog kvaliteta usluga, razumevanje potreba klijenata, rešavanje problema.

Iz perspektive podučavanja akcenat u okviru ovih kurseva je stavljen na usvajanje funkcionalnog jezika – davanje informacija, preporuka, bavljenje problemima, a najviše na stvaranje realne atmosfere u kojoj se kroz praktičnu primenu ove iste fraze vežbaju i dalje proširuju.

Ovi kursevi se mogu slušati već od početnog A1 nivoa, medjutim kursevi ovog tipa, koji se bave detaljno terminologijom ugostiteljstva i turizma pripadaju nivoima A2 I višim srednjim B1 i B2 .

Trajanje kurseva zavisi od nivoa koji kandidat pohadja, tako na primer početni nivo se prelazi u fondu od 24 dvočasa, odnosno 2,5 meseca, dok početni srednji i srednji nivo se prelaze u fondu od 32 dvočasa, tj. 3,5 meseca. Dinamika časova je u standardnoj varijanti 2 puta nedeljno a može se prilagoditi potrebama polaznika te biti poluintenzivna ili intenzivna.

Neke od tema koje se na kursevima obradjuju su sledeće:

• Davanje informacija
  • Komunikacija vezana za prijavljivanje na aerodromu ili u hotelu
  • Usluge turističkih vodiča
  • Aktivnosti predstavnika agencija
  • Situacije vezane za komunikaciju izmedju klijenata i turističkih agencija
  • Opis hotela i njihovo poredjenje
  • Priprema i držanje prezentacija
  • Fukcionalne fraze vezane za razgovor preko telefona – rezervacije, davanje preporuka, opisivanje tura, davanje saveta, prodaja aranžmana
  • Pisanje pisama raznih formi: pismo žalba, informativno pismo, pismo izvinjenja, preporuka

U okviru ovih kurseva kandidati se mogu ciljno pripremiti za rad na kruzerima. U tom slučaju priprema podrazumeva usvajanje vokabulara vezanog za profesiju kojom bi se kandidat bavio, uz pristup koji akcenat stavlja na konverzaciju i usvajanje funkcionalnog jezika.